Kirjandusfestival Aasta Kirjanik 2016 Alatskivil

Mari Niitra

 

 

 

Alates aastast 2010 korraldatud aasta kirjaniku valimise happening’id on kahel viimasel suvel kasvanud Alatskivil toimuvaks kahepäevaseks Liivi muuseumi kirjandusfestivaliks. Ajendiks on olnud soov keskenduda eesti nüüdiskirjandusele, kohtuda sundimatus õhkkonnas autoritega ja nende uudisteoste üle arutleda. Põhifookus on proosateostel, sest Liivi luuleauhind meil ju juba on. Muuseumi hoonetes, muruplatsidel, suitsusaunas ja lõkke ääres on lugejatel ja kirjanikel hea võimalus üksteisega jutu peale saada, ilma- ja kirjandusasju arutada. Enamasti on publikut 50—60 inimest, lisaks hulganisti lapsi, mistõttu oleme viimasel ajal pakkunud ka neile mitmesugust tegevust.

Tänavu oli festivali teemaks omamüüdid — nii rahvuse kui üksikindiviidi tasandil. Esinesid Juhani Pütt­sepp, Paavo Matsin, Martin Oja, Urmas Vadi, Peeter Sauter, Kai Aareleid, Indrek Hargla ja Andrei Hvostov. Vestlusringis ilukirjanduslike ajaloo­käsit­luste teemal osalesid Linda Kaljundi, Andrei Hvostov ja Mihkel Kunnus.

Autorid võivad eeldada, et festivalikutsega võib kaasneda ka teatav väljumine mugavustsoonist. Näiteks võib sattuda pilkelaulu sisse, osaleda kirjanike atesteerimise rituaalis või kaasa lüüa improvisatsioonilises taaskehastus-show’s. Kellegi ebamugavasse olukorda asetamine pole küll kunagi eesmärgiks ja seni osalenutele on raamist väljas olek sobinud.

Aasta kirjaniku tiitliga ei ole me tahtnud esile tõsta elavaid klassikuid, vaid suure potentsiaaliga autoreid ja nende teoseid. Teisisõnu pole tegemist elutöö- ega debüüdiauhinna, vaid millegi vahepealsega. Seni on aasta kirjaniku tiitli saanud Vahur Afanasjev, Meelis Friedenthal, Urmas Vadi, Elo-Maria Roots ja Jan Kaus. Tänavu pälvis selle Kai Aareleid romaaniga „Linnade põletamine” (2016), mis on väga mitmekihiline teos mängust, kaotamisest ja leidmisest, traumadest ja Eesti lähiajaloost.

Auhinna väljaandmist on saatnud erinevad kiiksuga rituaalid ja sümboolsed aksessuaarid: kord Juhan Liivi pintsak, kord kiituskiri, tänavu aga Poola kuninga saapad. Eks see Juhan Liivi vaim ole, kes korraldajaid ses ettevõtmises tagant tõukab.

 

Leia veel huvitavat lugemist

Vikerkaar
TeaterMuusikaKino
Täheke
Õpetajate leht
Sirp
Muusika
Kunstel
Akadeemia
Keel ja kirjandus
LR
Hea laps
Värske Rõhk
Müürileht

Leia veel huvitavat lugemist

Andrei Ivanov
Margaret Atwood